Útěky na Kostariku

Aktuality
Útěky na Kostariku

Útěky na Kostariku

28.11.2017

Už tuto středu 29.11. startuje od 21h na ČT2 premiéra prvního dílu nové trilogie cestovatelských filmů. 

1. SPOJENI SE ZEMÍ – Na Kostarice žili lidé už před více než 10 000 lety. Indiáni kmene Bribri jsou původními obyvateli současného území Kostarické republiky. Jsou výjimeční svou snahou o uchování původního jazyka, tradic i nezávislosti pevně spojené s plně soběstačným životem v pralese. Zajímavý je i jejich sociální systém se stěžejní rolí matriarchátu a inspirace v moudrosti přírody, kterou přenesli do svého každodenního života. Přirozený respekt lidu Bribri k přírodě přejali za vlastní i cizinci, kteří se na Kostarice trvale usadili a jejichž příběhy rovněž dokument přináší. Příroda sama si je podmanila a oni se naučili naslouchat jí, rozumět a vnímat ji zcela přirozeně. Podvědomě tak poskytují návod všem ostatním, jak s naší Zemí zacházet, abychom její život postupně nezadusili.

2. PŘÍBĚH PRALESA – Kostarický prales je domovem více než pěti set tisíců živočišných druhů. Ukrývá nevídané tajemství života, z něhož lidé odhalili dosud jen nepatrný zlomek. Většina živočichů, které autoři filmu během svého putování zachytili, vyniká neobvyklými schopnostmi – bazilišci běhající po vodní hladině, žáby měnící se v listy, lenochodi věčně žijící vzhůru nohama či mravenci Atta, jimž by jejich produkci vlastního antibiotika záviděl nejeden farmaceutický gigant. O slovo se hlásí i opeření obyvatelé pralesa, od tukanů přes tangary až po ary, o jejichž záchranu a opětovné rozšíření do původních stavů usiluje Projekt Ara. Kostaričané jsou si dobře vědomi svého neobyčejného bohatství a svůj přírodní poklad opatrují výjimečným rozsahem národních parků a chráněných území. Tropický prales však umí být i nebezpečný. Výprava do něj je pro člověka testem – prales vyzkouší jeho odhodlání, odvahu a schopnost pozorovat, naslouchat a splynout. Odměnou jsou nečekaná sebepoznání.

3. VOLÁNÍ OCEÁNU – Kostarická pobřeží a moře, které je omývá, jsou stejně vyhledávaná jako nespoutaná příroda ve vnitrozemí. Místní pláže lákají nejen svou malebnou krásou, ale také zázrakem stvoření. Samičky karety zelenavé se sem pravidelně vracejí, aby přes veškeré nebezpečí, které je ohrožuje, znovu a znovu nakladly svá vejce a malé želvičky pak mohly poprvé okusit sílu proudů tichomořského oceánu. Přestože přežívá jen jedna z tisíce….

Důkazem neutuchající fantazie matky přírody – či vlastně boha Sibo – je poloostrov Osa, zachycený ve třetím ze série dokumentárních filmů. Kdysi byl ostrovem, a tak se zdá, že zde panenský deštný prales roste přímo z přílivu a odlivu… Výjimečné množství místních.

Režie: Libor Špaček  •  Hudba: Varhan Orchestrovič Bauer  •  Střih: Vilém Šrail  •  Kamera: Libor Špaček, Tomáš Doležal, Jakub Šimůnek, Miloslav Doležal

Vysílá Česká televize

Naše zájezdy do Kostariky